Praktyczna nauka słownictwa w języku obcym

0
582
3

Nauka języków obcych to bardzo ważny i złożony proces. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią znajomość gramatyki, fonetyki czy też zasad pisania. Te wszystkie umiejętności nie będą jednak odgrywały żadnej znaczącej roli, jeśli osoba ucząca się będzie znała mało słów. Można śmiało stwierdzić, że bardzo dobra znajomość słownictwa jest fundamentalna dla nauki języka obcego i porozumiewania się z obcokrajowcami. Proces uczenia się słówek nie musi być skomplikowany, jednak naukę należy odpowiednio zaplanować. Najgorszym wyjściem jest uczenie się przypadkowych słów bez żadnego ładu i składu, ponieważ rozwiązanie to jest mało skuteczne i zabiera sporo cennego czasu. Znacznie lepszą opcją jest nauka zagranicznych słów, które zostały pogrupowane zgodnie z tematyką. Warto uzyskać więcej informacji na ich temat.

Metoda małych kroków jest najlepszym wyjściem

Planowanie nauki słówek należy dobrze przemyśleć, ponieważ za duża ilość słów do nauki może doprowadzić do zniechęcenia i sprawić, że sama nauka będzie nużąca oraz długotrwała. Zbyt duża ilośc materiału do opanowania powoduje, że osoba ucząca się czuje się zagubiona, a w nauce dominuje chaos. W związku z tym najbardziej rozsądne jest zachowanie minimalizmu w nauce słów.

Słowa w języku obcym należy odpowiednio podzielić na różne kategorie charakteryzujące się zróżnicowaną tematyką. Dzięki właściwemu podzieleniu słów, możliwe jest ich przyporządkowanie do określonej tematyki (np. turystyka, sport, zakupy, przyroda, itp.). Aby poszukać baz słówek podzielonych na kategorie tematyczne, należy zapoznać się z różnymi słownikami, podręcznikami, repetytoriami, itp. Można również odwiedzać strony internetowe o tematyce nauki języków obcych.

Dzięki podzieleniu słówek i ich nauce na podstawie tematycznych bloków, można nie tylko skutecznie przyswajać obce słownictwo, ale również obserwować postępy w nauce. Po ich zauważeniu osoba, która się uczy jest zmotywowana do dalszej nauki i poznawania słów z następnych bloków tematycznych. Poza podzieleniem słów tematycznie, należy pomyśleć o ustaleniu ram czasowych, takich jak na przykład nauka przez 15 minut dziennie przez miesiąc. Metoda małych, ale systematycznych kroków przynosi najlepsze rezultaty i nie prowadzi do zniechęcenia.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli nauka i zabawa

Proces nauki słów w językach obcych będzie o wiele skuteczniejszy, jeśli wyrażenia będą ze sobą kojarzone. Pozwala to na synchronizację obu półkul mózgowych. Takie rozwiązanie przekłada się na wyższą efektywność nauki w porównaniu z chaotycznym i bezładnym uczeniem się na pamięć wyrwanych z kontekstu słów. Dobrą wiadomością jest fakt, że na polskim rynku dostępnych jest sporo zestawów ćwiczeń leksykalnych, które pozwalają na przyjemną naukę bazującą na skojarzeniach. Takie praktyczne pomoce naukowe umożliwiają poznawanie słownictwa oraz powtarzanie materiału, który został przyswojony.

Nauka języka na co dzień

Szeroki zasób słów uporządkowanych tematycznie, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie uczenia się języka obcego. Regularne używanie pomocy naukowych, podręczników i ćwiczeń jest bardzo ważne, ale oprócz tego możliwa jest nauka podczas wielu różnych codziennych czynności. Przykładem jest słuchanie muzyki lub oglądanie filmów w języku obcym. Warto łączyć ze sobą umiejętności czytania, słuchania, rozmawiania oraz pisania w danym języku. Przekłada się to na szybsze poznawanie gramatyki oraz słownictwa. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie Internetu w celu prowadzenia dyskusji i konwersacji z obcokrajowcami na forach, czatach czy też serwisach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here