Zniechęcenie do nauki języka angielskiego – czy da się z tym walczyć?

0
1177
2

Zniechęcenie do nauki języka angielskiego – czy da się z tym walczyć?

Uczenie się języka angielskiego to złożony, wieloetapowy proces obejmujący wiele różnych aspektów. Podczas nauki, każdy prędzej czy później odczuwa pewnego rodzaju zniechęcenie, czyli poczucie utkwienia w jednym miejscu, pomimo intensywnej nauki i starań. W tak zwanej fazie „plateau” osoba ucząca się traci radość z nauki i motywację. Coraz częściej osoba taka odpuszcza sobie dalszą naukę i dochodzi do wniosku, że nie ma talentu. Na szczęście istnieją sposoby walki z takim stanem zniechęcenia.

Podstawową kwestią jest właściwe planowanie oraz notowanie postępów w nauce języka angielskiego. Wszystkie czynności związane z nauką, należy zapisywać w kalendarzu. Dzięki dokładnemu zliczeniu godzin, można łatwo określić ile czasu zostało przeznaczone na naukę. Aby osiągać zadowalające rezultaty, należy przeznaczyć około 15-20 minut dziennie na kontakt z językiem angielskim. W przeciwnym wypadku dojdzie do tak zwanego wypalenia i zniechęcenia, które będzie się pogłębiać.

Chęci, zaangażowanie i walka z rutyną

Aby nauka przynosiła efekty i nie prowadziła do zniechęcenia, warto ją wzbogacić o zupełnie nowe materiały i metody nauczania. Można na przykład słuchać podcastów, powtarzać na głos zdania, oglądać seriale w języku angielskim czy też korzystać z aplikacji, które wspierają naukę słownictwa oraz gramatyki. Na szczęście istnieje wiele nowoczesnych oraz tradycyjnych metod nauczania, które można ze sobą łączyć i kombinować. To z kolei sprawi, że proces nauki będzie bardziej urozmaicony i nie będzie prowadzić do zniechęcenia oraz uczucia wypalenia. Nic bowiem nie prowadzi bardziej do zniechęcenia niż rutyna polegająca na regularnym powtarzaniu tych samych czynności.

Bardzo ważne są chęci do działania i samodyscyplina. Dobrym pomysłem jest planowanie nauki oraz nagradzanie się za osiągnięte postępy. W ten sposób można zyskać dodatkową motywację do dalszego działania i zdobywania wiedzy. Wielu ludzi boi się mówić po angielsku. Warto jednak przełamać własną strefę komfortu i zacząć jak najwięcej mówić w tym języku. Nic w tym dziwnego, ponieważ podobnie jak w przypadku innych języków, również w angielskim kluczowa jest komunikacja werbalna. Regularne mówienie po angielsku pozwala na opanowanie zdolności werbalnych, słownictwa oraz wielu innych aspektów. Nie należy przejmować się popełnianymi błędami, ponieważ dzięki praktyce i przełamaniu wewnętrznego oporu, będzie można skutecznie wyłapywać i elimonować swoje błędy i niedociągnięcia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdego dnia nauki nie powinno się zaczynać od nowych materiałów tylko od powtórzenia tego co już udało się opanować. Warto więc wdrożyć do swojej nauki zasadę 5 – 10 – 5. Polega ona na 5-minutowej powtórce z ostatnich kilku lekcji, 10-minutowym treningu językowym i 5-minutowej powtórce na zakończenie danej sesji. Jest to rozwiązanie optymalne nawet dla najbardzej zajętych ludzi, którzy dzięki temu będą mogli wygodspodarować każdego dnia taką ilość czasu.

Warto postrzegać naukę języka angielskiego również z innej perspektywy. Bardzo rozsądnym pomysłem jest łączenie przyjemnego z pożytecznym. Języka angielskiego można się uczyć poprzez czytanie różnych ciekawych artykułów, newsletterów czy też oglądanie filmów na platformie YouTube. Dzięki nim możliwe jest pogłębianie własnych zainteresowań, poprawianie własnych umiejętności językowych oraz uzyskanie motywacji do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Na szczęście wiele ciekawych materiałów umożliwiających skuteczną nauke języka angielskiego można znaleźć w różnych źródłach internetowych.

Sprawdź także: https://naukangielskiego.com.pl/samodzielne-trenowanie-mowy-w-jezyku-angielskim/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here